Forum o bankowości

Miejsce wszystkich miłośników bankowości elektronicznej i nie tylko
Dzisiaj jest pt paź 20, 2017 1:42 am

Strefa czasowa UTC

Nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witajcie. Mam tutaj taką chyba myślę, że sprawę, która się da rozwiąząć, no ale ja sam sobie jakos z tym nie poradzę. I tak sobie mysle, ze potrzebuje pomocy jakiegoś specjalisty. Chodzi tutaj dokładnie o prawo spadkowe, bo ktoś z moich bliskich zmarł i teraz chodzi o w jaki sposób będzie przebiegał dział majątku. Czy będzie tutaj potrzebny adwokat czy notariusz czy może jakas sprawa spadkowa w sądzie? No nie wiem jak się za to zabrać. Już pytałem kilka znanych mi osób, ale żadna z nich nie potrafiła i odpowiedzieć co dokładnie muszę zrobić, żeby ta sprawa spadkowa została rozwiązana

Awatar użytkownika

Dzień dobry. Ja chętnie Ci pomogę i powiem, co trzeba zrobić, bo też jakiś czas temu przechodziłem przez prawo spadkowe właśnie i nie była to sprawa łatwa, wiec chyba wiem jak bym mógł Ci pomóc. Chodzi też o to, że nie możesz pisać, że zmarł ktoś bliski, bo w wypadku śmierci osoby z rodziny, zależnie od stopnia pokrewieństwa są stosowane różne zasady i trzeba to po prostu wiedzieć wcześniej. Po prostu jakie były Twoje związki z tą osobą, kto to dokładnie dla Ciebie był

Awatar użytkownika

No właśnie kolega nade mną ma tutaj całkowitą rację. To jest ogromnie ważne, żeby wiedzieć kogo dokładnie dotyczy sprawa, bo inaczej się rozpatruje takie sprawy. Prawo spadkowe ma ściśle określone zasady i trzeba się ich trzymać. Inaczej to będzie wyglądało w przypadku spadku po babci, inaczej w przypadku spadku po bracie, a jeszcze inaczej w spadku po rodzicach. W niektórych sytuacjach przysługuje zachowek, w innych nie. Jeszcze inaczej wygląda sprawa, jak ktoś ma długi, więc to wszystko trzeba wiedzieć

Awatar użytkownika

Chodzi o to, że zmarła moja mama. Mój ojciec już nie żyje od jakiegoś czasu i teraz zastanawiam się w jaki sposób mam dostać ten majątek. W testamencie jest wymieniona moja siostra i mój brat, ale o mnie mama nic nie napisała. A tak mi się wydaje, że mnie się chyba też by coś należało. Nie mam pojęcia jak taką sprawę się załatwia i co dokładnie bym musiał zrobić, żeby ona została rozwiązana z jakąś korzyścią dla mnie

Awatar użytkownika

Tak jak już w moim poprzednim poście napisałem teraz wszystko jest dla mnie jasne. W takiej sytuacji będzie Ci przysługiwał zachowek i to o niego będziesz się musiał starać. Sąd Ci umożliwi ustalenie prawa do spadku. Zachowek to jest taka forma, która właściwie gwarantuje Ci prawo do spadku w takiej sytuacji, o jakiej mówisz, że wszyscy oprócz Ciebie zostali uwzględnieni w testamencie. No Tobie się też coś należy w takiej sytuacji. No chyba że zostałeś wprost wydziedziczony przez mamę w testamencie, to wtedy niestety nie dostaniesz nic. Ale jeśli chcesz się dowiedzieć, co więcej musisz zrobić w sprawie tego zachowku, to warto się skontaktować w Łodzi z kancelarią adwokacką i tam się dowiesz wszystkich szczegółów. W moim przypadku wyglądało to tak, że trzeba po prostu się udać z wezwaniem do zapłaty do osoby, od której chcesz ten zachowek uzyskać. No i warto pamiętać, że przysługuje Ci cała Twoja należna część tego spadku i tyle możesz chcieć. A jak nie dostaniesz tej swojej kwoty, to wtedy trzeba złożyć pozew o zachowek do sądu rejonowego. No jeśli Twoje rodzeństwo, które zostało uwzględnione w testamencie będzie wobec Ciebie w porządku i da Ci część, która po prostu Ci się należy, no to nie będzie potrzebna rozprawa w sądzie. No ale wiadomo, że z rodziną się najlepiej wychodzi na zdjęciu, to już zależy od tego, jakie relacje między Wami panują. Oby się udało wszystko załatwić. Ale tak jak mówię to trzeba po prostu się dowiedzieć też szczegółowo u prawnika

Awatar użytkownika

Ojej myślę, że wyjaśniłeś mi wszystko bardzo szczegółowo i już mniej więcej wiem, co powinienem robić. Ale w takim razie chyba rzeczywiście będzie jeszcze lepiej, jak zapytam doświadczonego prawnika o to, co w tej kwestii powinienem zrobić. U Ciebie to wszystko może przebiegło dobrze i rzeczywiście w tym temacie dużo wiesz, ale jednak mi prawo już wiele razy pokazało, że każdy przypadek jest inny. No a jeśli chodzi o prawo spadkowe to już w ogóle. Niemniej bardzo Ci dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że sprawa moja przebiegnie jakoś bez większych komplikacji i się uda wszystko załatwić

Awatar użytkownika

Ale super. Mnie się też ta sprawa bardzo przyda i mam nadzieję, że ustalenie prawa do spadku będzie tylko już formalnością, którą się szybko będzie dało rozwiązać

Nowy temat Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC